Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

OKUMA SALONU

Kütüphanemiz Okuma Salonu'ndan eserlerin dijital görüntülerine, resmi tatiller ve Pazar günleri hariç her gün 08:30 – 17:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

Eser dijital kopyaları hafta içi 08:30 – 16:00 saatleri arasında verilmektedir.

ESER SAYISAL KOPYA TALEBİ

Eserlerin bir kısmının veya tamamının elektronik kopyalarını almak isteyen okuyucularımız başvuru taleplerini posta, faks, e-posta ve benzeri yollarla yapabilirler. 05/05/2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan tüzük değişikliğine göre TC vatandaşı öğretim elemanları, öğrenciler ve araştırmacıların, çalışma yaptıkları konularla ilgili ve sınırlı olmak üzere, kütüphane ve müzeler bünyesindeki yazma ve nadir basma eserler görüntülerinden ücretsiz olarak faydalanmaları hususu yer almaktadır. Yılda 1 konu hakkında 1000 poza kadar eser görüntüsü ücretsiz olarak verilmektedir. 1 yıl içinde sadece 5 konu bu kapsama girmektedir. Başvuru yapanlar; "Ücretsiz Dijital Görsel Talebi Başvuru Formu"nu doldurarak talepte bulunurlar. Başkanlığımızın hazırladığı yönetmelik doğrultusunda belirlenen şartlara göre eserlerin kopyası, araştırmacının adresine gönderilir.

Yabancı uyruklu okuyucular mevzuat doğrultusunda belirlenen ücreti idare tarafından tayin edilen ödeme noktalarına ödemeyi yapıp dekontu idareye gönderdikten sonra, talep edilen eserlerin kopyası, araştırmacının adresine gönderilir.

İdarece, başvurular 5 gün içerisinde değerlendirilerek başvuru sahiplerine sonuç bildirilir.


2017 Yılı Okuyucu Hizmetleri Aylık İstatistik Raporu

2018 Yılı Okuyucu Hizmetleri Aylık İstatistik Raporu

2019 Yılı Okuyucu Hizmetleri Aylık İstatistik Raporu

2020 Yılı Okuyucu Hizmetleri Aylık İstatistik Raporu

2021 Yılı Okuyucu Hizmetleri Aylık İstatistik Raporu