Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

Türkiye’nin büyük sanatkârları tarafından hazırlanan göz nuru ciltler, Bursa İnebey Yazma Eserler Kütüphanesi’nde sergileniyor. 

“Vuslat” adı verilen ‘Klasik Cilt ve Ebru Sanatı Sergisi’nin açılışına Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Muhittin Macit, Cilt sanatkârı İslam Seçen, Yazma ve Nadir Eserler Dairesi Başkanı Hüseyin Kutan, sanatkârlar Sabri Mandıracı, Betül Oral, Melike Kazaz, Naciye Özel, Hatice Uçar, Hasan Ertuğrul, Hüseyin Yalçınkaya, Sedat Altınöz, Hüseyin Delil ve Hüseyin Gürsel Bilmiş katıldı. 

Açılış öncesi Talimhane Okçuluk Enstitüsü Okçuları, gösteri yaptı. Kütüphanenin önünde okçuların yaptığı gösteri atışları nefes kesti. Ardından açılış gerçekleştirilerek, sergilenen eserler gezildi. 

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Muhittin Macit, Bursa yapılan ‘Vefa’ sergisinin ardından ‘Vuslat’ sergisinin açılışını yaptıklarını ifade etti. 


Serginin teması olan genelde el sanatları ve özelde kitap sanatlarının Türkiye Yazma Eserler Kurumu’nun faaliyet alanlarından olduğunu belirten Macit, şöyle konuştu: “Kurumumuz, Türkiye’de unutulmaya yüz tutmuş bu sanatların desteklenmesi, yaygınlaşması ve gelecek nesillere aktarılması açısından bu tür faaliyetleri önemle devam ettirecektir. Bir sonraki sergimiz, 30 Aralık bizim kuruluş yıldönümümüz olması nedeniyle Süleymaniye de Geleneksel Kitap Sanatları sergimiz olacak. Orada daha kapsamlı, bütün bölgeleri kapsayan sergimiz ile misyonumuzun tahakkuku için elimizden geleni yapacağız.”