Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı'na bağlı Bursa İnebey Yazma Eserler Kütüphanesi'nde geleneksel sanatlar sergisi düzenlendi.

İnebey Yazma Eserler Kütüphanesi ile Osmangazi İçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Osmangazi Halk Eğitim Merkezinin gerekleştirdiği sergide 136 eser yer alıyor. Sergi, klasik tezhip, cilt ve gümüş kesme hat sanatının zirve çalışmalarını barındırıyor.

Sergide; Osmangazi Halk Eğitim Merkezi El sanatları öğretmenlerinden Meliha Kantarcı, Zeki Kullebi'nin hüsn-ü hat sanatı ile Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü 3. sınıf öğrencilerinin cilt sanatı eserleri yer alıyor.

136 ESERLİK MUHTEŞEM SERGİ

İnebey Yazma Eserler Kütüphanesi Müdür vekili Osman Nuri Solak, Osmangazi Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa düzenledikleri serginin büyük ilgi gördüğünü belirtti. Solak, sergide yıl boyu süren tezhip kursu neticesinde ortaya çıkan eserlerin görücüyü çıktığını belirterek, "Ayrıca kütüphanede bu yıl sene başından beri devam eden UÜ Türkçe öğretmenliği öğrencilerinin uygulamalı olarak kütüphanede gördükleri klasik kitapların ciltlenmesine yönelik eğitim sonrasında yaptıkları eserler sergileniyor. Yine gümüş kesme ile yapılan değişik hat örneklerinin de yer aldığı 3 farklı içerikli sergiyi açtık." dedi.

Bir hafta boyunca açık kalacak olan serginin büyük ilgi gördüğünü bildiren Solak, "Şu anda 35 civarında tezhip, 45 ise kitap cildi var. 56 ise gümüş kesme hat sanatı eseri bulunuyor. Sergiye destek veren sanatçılarımız kendi eserlerini isteyen izleyicilere satma imkanı da buluyor." şeklinde konuştu.

Osmangazi Halk Eğitim Merkezi el sanatları öğretmenlerinden Meliha Kantarcı ise, İnebey Kütüphanesinde bu yıl ilk kez düzenlenen tezhip kursunda eğitim gören kursiyerlerin verdikleri yaklaşık 25 eser ile sergiye katkıda bulunduklarını söyledi.